Kartvizit ; kişilerin ve kurumların kendini tanıtmak amacıyla hazırlanan ufak ve kreatif  kartlardır. Kartvizit alışverişi, kurumsal kültürün bir gereğidir. Kartvizitte yer alan bilgiler sayesinde iletişim, sürdürülebilir hale gelir.

Herhangi bir ortamda (toplantı, eğitim, seminer gibi) tanışılan kişilerle kartvizit alışverişi yapılarak karşı taraf üzerinde bir iz bırakılır. 

Birçok yeni girişimci, kartvizitleri bastırmanın nispeten kolay bir şey olduğunu düşünebilir. Kartvizitinizin yalnızca iletişim bilgilerinizi değil, aynı zamanda markanızın anlık görüntüsünü de sağladığını unutmamak önemlidir.

Baskıya vermeden önce neler yazılacağına ve bir kaç ipuçlarıyla devam edelim.

 1-Öncesinde şirket adınızı  seçmeniz gerekecek:

İşletmeniz için doğru adı seçtiğinizden ve ayrıca şirket adının kullanım için açık olduğundan emin olun. Ek olarak, şirketinizin adını bir logo, grafik metin veya her ikisiyle de markalamak isteyebilirsiniz.

Birçok girişimci, kendi logosunu tasarlayarak stok görseller kullanıyor. Bu uygun maliyetli olabilir. Ancak,  tasarım “amatörce” ve “ev yapımı” görünebilir. Unutmayın ki, kartvizitiniz sizi ve şirketinizi temsil eder. Profesyonelce tasarlanmış bir logo yatırıma değerdir.

Elbette ki başlangıç ​​aşamasında bir logo için tonlarca para harcamak, doğru seçim olmayabilir. Buna lütfen çok edin ve bunlardan önce de bir grafik tasarımcı ile görüşebilirsiniz

Artık logonuz tamamlandığında son görev, logonuzu ihlallerden ve taklitçilerden korumak için şirketinizin adını ve logosunu ticari markalaştırmaktır.

2-Şirket Web Sitesi:

Henüz yapmadıysanız, web sitesi alan adlarını güvence altına almak ve web sitesi adresini kartvizitinizde sergilemek isteyeceksiniz. İnternet işletmesi olsanız da olmasanız da, bir şirketin web sitesine yatırım yapmalısınız.

3-Telefon Numaraları:

Kartvizitinize hangi telefon  numaralarının yazdırılacağını da düşünmelisiniz. Telefonsuz bir kartviziti kesinlikle düşünmeyiniz.

4-İş ve Posta Adresleri:

İş yeri adresinizi mutlaka belirtmelisiniz. Bu müşterileriniz için güven sağlayacaktır. Yeni başlayanlar ve ev tabanlı işletmeler için, ev adresini kullanabilirler.

Ayrıca e-postanızı mutlaka belirtiniz. Bunlar son derece önemli bilgilerdir.

Son olarak da artık çok popüler olan sosyal medya sayfaları; bunları da mutlaka belirtmeniz gerekiyor.

İşletme sahibiyseniz müşterinizin size mutlaka bir yerden ulaşması gerekir.

Şöyle toparlayacak olursak kartvizitte olmasın gerekenler:

  • Şirket logosu / adı
  • Kişinin adı soyadı
  • Kişinin unvanı / pozisyonu / bazı kurumsal şirketlerde ad/soyad yazılmayabiliyor.Ve bu oldukça normaldir.
  • Sabit ve/veya gsm numarası
  • Faks – Günümüzde çok gerekli olmamakla birlikte halen kullanılmaktadır.
  • Kurumsal web adresi
  • Kurumsal mail  adresi
  • Ve konum yani Adres
  • Birde son zamanlarda artık çok popüler olan sosyal medya sayfaları.

Tüm bunlar ortalama bir kartvizitte olması gereken bilgilerdir. İsteğe bağlı olarak farklı olanaklarda mümkündür. Ancak sade bir kartvizit her zaman güçlü kılar.

Kartvizitlerinizi bastırmak için çeşitli seçenekler vardır. Ancak bunu yapmadan önce, kartvizitlerinizin üzerinden geçin: tasarım, düzen ve genel marka açısından derecelendirin.

Markanız ve imajınız konusunda ciddiyseniz, kartvizitinizi bir profesyonel tarafından tasarlatın. Logonuzu oluşturmak için bir tasarımcı kullanıyorsanız, kurumsal kimlik ve matbaa paketinizi tamamlamak için fiyat teklifi de talep edebilirsiniz.

Bastırmaya hazır olduğunuzda, birkaç seçeneğiniz olacak. İyi bir usta ve kaliteli bir kağıt.  Ve bir  başka iyi kaynak da grafik tasarımcınız olacaktır, çünkü artık o sizin tasarımcınız olarak kalacaktır. Özellikle sosyal medya sayfaları için çok önemlidir.

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?