Tel: 0224 224 58 74 Gsm: 0531 938 51 60 | E-mail: eskicimatbaa@gmail.com

Eskici Matbaa

Kaligrafi Sanatı

KALİGRAFİ SANATI:
Kaligrafi, güzel, estetik ve zarif yazı yazma sanatıdır. Bu sanatta tüm harfleri bir uyum içerisinde şekillendirmek en önemli kuraldır. Harfler arasındaki boşluğu doğru şekilde ve doğru orantıda bırakmak, yazılan yazıya simetrik bir görünüm kazandırmak, yazıya zarif bir görüntü vermek, harflerin biçimleriyle okunmayacak kadar oynamamak gibi kurallar kaligrafinin altın kurallarıdır.
Farklı kültürlerde farklı dillerde ve farklı yazı stillerinde yüz yıllar boyunca işlenmiş olan kaligrafinin en yaygın olduğu dönemler ise matbaanın icadının öncesidir.
Kültürel ve çevresel zenginliğin adeta simgesi haline gelmiş bu sanat alfabeye görsel anlamda çekicilik, estetik, güzel ve zarif bir görünüm kazandıran kaligrafi günümüzün her alanında rahatlıkla kullanılmaktadır.
Özel davetiyelerde de bu sanat dalı yoğunlukla kullanılır ve davetiyelere estetik bir görünüm kazandırır. Göze hitap eden bir görünüm kazandırılan alanlar sadece kartvizit ve davetiyelerle sınırlı değildir. Kartpostallar, hediyelik eşyalar, mektuplar, kart baskıları, afiş tasarımları, ticari tabelalar, porselenler ve diploma gibi farklı alanlarda da kaligrafi sanatı kullanılır.
Her milletin kendine has kültürel özellikleri, inançları ve bakış açıları vardır. Bu farklılıklar farklı milletlere ait kaligrafilerde kendini gösterir. Çin kaligrafisi, Yunan kaligrafisi, Hint kaligrafisi ya da Arap kaligrafisi birbirinden çok farklıdır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan kaligrafi Batı kaligrafisidir. Bu kaligrafi Latin harflerinden meydana gelir. Ülkemizde Batı kaligrafisi kadar sıkça karşımıza çıkan bir diğer kaligrafi Arap kaligrafisidir. Yurtdışında Arap kaligrafisi olarak adı geçen bu kaligrafi, bizim çok sık duyduğumuz ve aşina olduğumuz hat sanatıdır. Hat sanatı, çoğu zaman kaligrafi ile aynı anlamda kullanılsa da aslında kaligrafinin bir alt grubunda yer alan bir türdür. Kaligrafi tüm güzel yazı sanatını kapsar fakat hat sanatı sadece Arap harfleriyle meydana gelen kaligrafi örnekleridir.
Kaligrafi, birçok ülkede resim, heykel gibi görsel sanatlarla eş değer tutulmaktadır. Özellikle Çin ve Kore gibi ülkelerde kaligrafi, alfabeyi bambaşka bir görsel şölene dönüştürecek düzeyde hazırlanır. Bu bir bakıma kültürel zenginliğin bir göstergesidir. Kültürün ve dilin zenginliğini göstermek için bir nevi araç haline gelen kaligrafi, günümüzde de hala önemini ve değerini korumaktadır.

Kaligrafi Sanatı

KALİGRAFİ SANATI: Kaligrafi, güzel, estetik ve zarif yazı yazma sanatıdır. Bu sanatta tüm harfleri bir uyum içerisinde şekillendirmek en önemli kuraldır. Harfler arasındaki boşluğu doğru şekilde ve doğru orantıda bırakmak, yazılan yazıya simetrik bir görünüm kazandırmak, yazıya zarif bir görüntü vermek, harflerin biçimleriyle okunmayacak kadar oynamamak gibi kurallar kaligrafinin altın kurallarıdır. Farklı kültürlerde farklı dillerde ve farklı yazı stillerinde yüz yıllar boyunca işlenmiş olan kaligrafinin en yaygın olduğu dönemler ise matbaanın icadının öncesidir. Kültürel ve çevresel zenginliğin adeta simgesi haline gelmiş bu sanat alfabeye görsel anlamda çekicilik, estetik, güzel ve zarif bir görünüm kazandıran kaligrafi günümüzün her alanında rahatlıkla kullanılmaktadır. Özel davetiyelerde de bu sanat dalı yoğunlukla kullanılır ve davetiyelere estetik bir görünüm kazandırır. Göze hitap eden bir görünüm kazandırılan alanlar sadece kartvizit ve davetiyelerle sınırlı değildir. Kartpostallar, hediyelik eşyalar, mektuplar, kart baskıları, afiş tasarımları, ticari tabelalar, porselenler ve diploma gibi farklı alanlarda da kaligrafi sanatı kullanılır. Her milletin kendine has kültürel özellikleri, inançları ve bakış açıları vardır. Bu farklılıklar farklı milletlere ait kaligrafilerde kendini gösterir. Çin kaligrafisi, Yunan kaligrafisi, Hint kaligrafisi ya da Arap kaligrafisi birbirinden çok farklıdır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan kaligrafi Batı kaligrafisidir. Bu kaligrafi Latin harflerinden meydana gelir. Ülkemizde Batı kaligrafisi kadar sıkça karşımıza çıkan bir diğer kaligrafi Arap kaligrafisidir. Yurtdışında Arap kaligrafisi olarak adı geçen bu kaligrafi, bizim çok sık duyduğumuz ve aşina olduğumuz hat sanatıdır. Hat sanatı, çoğu zaman kaligrafi ile aynı anlamda kullanılsa da aslında kaligrafinin bir alt grubunda yer alan bir türdür. Kaligrafi tüm güzel yazı sanatını kapsar fakat hat sanatı sadece Arap harfleriyle meydana gelen kaligrafi örnekleridir. Kaligrafi, birçok ülkede resim, heykel gibi görsel sanatlarla eş değer tutulmaktadır. Özellikle Çin ve Kore gibi ülkelerde kaligrafi, alfabeyi bambaşka bir görsel şölene dönüştürecek düzeyde hazırlanır. Bu bir bakıma kültürel zenginliğin bir göstergesidir. Kültürün ve dilin zenginliğini göstermek için bir nevi araç haline gelen kaligrafi, günümüzde de hala önemini ve değerini korumaktadır.